branduolinis kuras

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „branduolinis kuras“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „branduolinis kuras“.

Ignalinos atominėje elektrinėje sutvarkytas visas branduolinis kuras

Nuo 2010-ųjų nebeveikianti ir uždaroma Ignalinos atominė elektrinė (IAE) sutvarkė visas jos naudotas ar nepanaudotas branduolines medžiagas, penktadienį pranešė IAE. Gruodžio pabaigoje iš reaktorių blokų į naująją laikiną panaudoto branduolinio kuro saugyklą buvo išvežtos paskutinės nepanaudotos kuro rinklės. Jos bus saugomos specialiuose 10,4 metro ilgio ir 0,67 metro skersmens metalo konteineriuose, kurių kiekvieno svoris su kuru sieks apie 4 tonas. Iš viso yra aštuoni tokie konteineriai.
Aktualijos 2023-01-13

Bulgarija pasirašė susitarimą dėl branduolinio kuro tiekimo su prancūzų įmone „Framatome“

Bulgarijos vienintelė atominė elektrinė penktadienį pasirašė branduolinio kuro tiekimo sutartį su prancūzų įmone, siekdama atsisakyti tiekimo iš Rusijos po Maskvos invazijos į Ukrainą. Valstybinė Kozlodujaus atominė elektrinė šiuo metu naudoja rusišką kurą dviem sovietmečiu pastatytiems 1 tūkst. megavatų galios reaktoriams.
2022-12-30

Bulgarija tolsta nuo Rusijos: pasirašė susitarimą dėl branduolinio kuro tiekimo su kita įmone

Vienintelė Bulgarijos atominė elektrinė ketvirtadienį pasirašė susitarimą su Švedijos įmone „Westinghouse Electric Sweden“ dėl branduolinio kuro tiekimo vienam iš jos reaktorių, siekdama diversifikuoti energijos tiekimą. Šiuo metu Kozlodujaus atominė elektrinė naudoja Rusijos įmonės „Rosatom“ tiekiamą branduolinį kurą savo dviejuose Rusijoje suprojektuotuose branduoliniuose reaktoriuose VVER-1000, kurie pagamina apie trečdalį šaliai reikalingos elektros energijos.
2022-12-23

Suomija žengia nauju keliu: bus išgaunamas uranas

 Suomijoje nuo 2024-ųjų bus išgaunamas uranas, skelbia visuomeninė transliuotoja „Yle“. Planuojama, kad bendrovės „Terrafame“ atitinkama gamykla Sotkamo vietovėje Suomijos centrinėje dalyje visu pajėgumu pradės veikti iki 2026 metų, kuris veikiausiais sieks maždaug 200 tonų per metus. „Yle“ pažymi, jog ši gamykla bus vienintelė tokia Europoje. Be to skelbiama, jog Suomijoje išgautas uranas į branduolinį kurą bus perdirbimas užsienyje.
2022-12-21

Čekija nusprendė: savo atominėje elektrinėje nebenaudos rusiško branduolinio kuro

Čekijos valstybės kontroliuojama energetikos grupė ČEZ su JAV „Westinghouse“ ir Prancūzijos „Framatome“ pasirašė branduolinio kuro šalyje veikiančioms elektrinėms tiekimo sutartis, atsisakydama rusiško. 10 metų trukmės sutartys dėl Temelino branduolinės jėgainės aprūpinimo kuru įsigalios nuo 2024 metų, pasibaigus ilgalaikės sutarties su Rusijos „Rosatom“ priklausančios tiekėjos TVEL galiojimui, pranešė ČEZ.
2022-06-29

Iš IAE išvežtas paskutinis panaudotas branduolinis kuras

Iš nebeveikiančios Ignalinos atominės elektrinės (IAE) į naują laikiną saugyklą ketvirtadienį išvežtas paskutinis – 190-asis panaudoto branduolinio kuro konteineris. Tai svarbus IAE veiklos nutraukimo etapas, pranešė IAE. IAE vadovas Audrius Kamienas sako, kad tokio techniškai sudėtingo projekto užbaigimas yra svarbus įvykis Ignalinos AE  istorijoje. „Siekiame tapti saugaus ir efektyvaus branduolinių objektų eksploatavimo nutraukimo bei radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ekspertais.
2022-04-21

Iš Ignalinos AE į saugyklą išvežamas paskutinis panaudotas branduolinis kuras

Iš nebeveikiančios Ignalinos atominės elektrinės (IAE) į naują laikiną saugyklą ketvirtadienį išvežtas paskutinis – 190-asis panaudoto branduolinio kuro konteineris. Tai svarbus IAE veiklos nutraukimo etapas, pranešė IAE. IAE vadovas Audrius Kamienas sako, kad tokio techniškai sudėtingo projekto užbaigimas yra svarbus įvykis Ignalinos AE  istorijoje. „Siekiame tapti saugaus ir efektyvaus branduolinių objektų eksploatavimo nutraukimo bei radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ekspertais.
2022-04-21

Dar viena Europos energetikos problema: priklausomybė nuo Rusijos branduolinio kuro

Likus dienai iki Rusijos įsiveržimo į Ukrainą, Rusija pasiuntė keturis aukštos kvalifikacijos ginkluotus asmenis per sieną specialiai misijai: pristatyti kurą senai atominei elektrinei, rašo bloomberg.com. Sovietinio tipo reaktoriai gamina elektros energiją praktiškai visame buvusiame sovietiniame bloke ir pagamina daugiau nei pusę visos elektros energijos Ukrainoje ir apie du penktadalius kitose šalyse nuo Suomijos iki Bulgarijos.
Aktualijos 2022-04-08

Vengrija sulaukė rusiško branduolinio kuro siuntos

Vengrija ketvirtadienį paskelbė gavusi pirmą rusiško branduolinio kuro siuntą nuo įprastą tiekimo kelią sutrikdžiusio Maskvos karo Ukrainoje pradžios. Vengrija turi vieną atominę elektrinę ir ji buvo pastatyta 9-ajame dešimtmetyje naudojant sovietų laikų technologijas. Elektrinė yra į pietus nuo Budapešto ir pagamina kone pusę Vengrijai reikalingos elektros.
2022-04-07

Ignalinos atominėje elektrinėje pradėtas tvarkyti pažeistas kuras

Neveikiančios Ignalinos atominės elektrinės (IAE) antrajame bloke pradėtas tvarkyti pažeistas branduolinis kuras. Darbus numatoma baigti kitų metų spalį, pranešė įmonė.  Atliekant darbus bus supjaustytos 189 pažeisto panaudoto kuro rinklės. Veikdamos reaktoriuje jos buvo deformuotos arba jų apvalkalas turi plyšių, įtrūkimų. Pažeistos rinklės sudaro 1,7 proc. visų panaudoto kuro rinklių skaičiaus.
2021-05-06
REKLAMA
REKLAMA

Į Astravo AE reaktorių pakrautas branduolinis kuras

Branduolinis kuras baigtas krauti į Astravo atominės elektrinės pirmąjį reaktorių, ketvirtadienį pranešė Baltarusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos Branduolinės ir radiacinės saugos departamentas („Gosatomnadzor“). „Įkrautos 163 nenaudoto branduolinio kuro rinklės. Tačiau tuo pat metu vis dar yra tam tikrų sutankinimo procedūrų, jos įvykdomos ne per valandą ar dieną“, – sakė „Gosatomnadzor“ branduolinės saugos reguliavimo skyriaus vadovas Vigenas Maruchianas.
2020-08-20

Lietuva oficialiai informuota apie kuro pakrovimą į Astravo AE

Lietuva ketvirtadienį gavo oficialų patvirtinimą, kad į Astravo atominės elektrinės (AE) pirmojo bloko reaktorių pradedamas vežti branduolinis kuras, pranešė Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI). „Rugpjūčio 6 dieną VATESI gavo pranešimą iš Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA), kad į Baltarusijos atominės elektrinės pirmąjį energijos bloką pradėtos vežti nenaudoto branduolinio kuro rinklės, kurias planuojama pradėti krauti į reaktorių“, – rašoma pranešime.

Į Astravo atominę elektrinę atgabentas branduolinis kuras

 Į Astravo atominę elektrinę atgabentas branduolinis kuras pirmajam reaktoriui, trečiadienį pranešė Baltarusijos energetikos ministerija. „Į Baltarusijos AE statybos aikštelę atvyko branduolinį kurą atgabenęs sąstatas“, – teigiama pranešime.
2020-05-06

Branduolinių atliekų pavojus: skaičiuojama, kada jos mums atsirūgs

Aukšto lygio radioaktyvios atliekos, kurios dar dabar talpinamos į specialius konteinerius ir užkasamos po žeme, manoma, iširs greičiau, nei planuota. Tai turėtų turėti rimtų pasekmių ne tik ekologijai, tačiau ir žmogaus sveikatai. Apie tai anksčiau nebuvo net susimąstoma. Vien JAV radioaktyvios atliekos šiuo metu sudaro daugiau nei 90 tūkst. metrinių tonų (apie 9 mln. kilogramų), rašoma portale iflscience.com. Šis skaičius per artimiausius dešimtmečius turėtų išaugti iki 140 tūkst.
2020-02-16

Ukraina mažina branduolinio kuro importo iš Rusijos dalį

Ukraina daugiau kaip pusę branduolinio kuro poreikio ir toliau tenkina importu iš Rusijos, tačiau ši dalis sparčiai mažėja. Ukrainos nacionalinės statistikos tarnybos duomenimis, per pirmus septynis šių metų mėnesius 56,9 proc. branduolinio kuro finansine išraiška įsigyta iš Rusijos branduolinio kuro tiekėjo TVEL, 43,1 proc. – iš JAV „Westinghouse“ padalinio Švedijoje „Westinghouse Electric Sweden“. 2018-aisiais šios dalys buvo atitinkamai 71,6 proc. ir 28,4 procento.
2019-09-24

Aiškėja, kada pradės veikti Lietuvą gąsdinanti Astravo AE

Branduolinis kuras pirmajam Astravo elektrinės reaktoriui iš Rusijos turėtų būti pristatytas šių metų lapkritį, jį planuojama įkrauti 2019-ųjų vasarį, pareiškė Baltarusijos energetikos viceministras. „Kurą pirmajam reaktoriui turėtume gauti šiemet lapkritį“, – sakė Michailas Michadiukas. Rusijos kuro branduolinėms jėgainėms tiekėja TVEL gruodžio pabaigoje su Baltarusija pasirašė Astravo atominės elektrinės (AE) abiejų energijos blokų aprūpinimu kuru sutartį, kurios sąlygos neviešinamos.
Aktualijos 2018-02-21

Šiaurės Korėja neatsisako noro turėti savo branduolinių ginklų

Neseniai iš palydovų padarytos nuotraukos rodo, kad Šiaurės Korėja tikriausiai ruošiasi arba galbūt jau pradėjo panaudoto branduolinio kuro perdirbimą savo pagrindiniame atominiame komplekse, kad išgautų plutonį, naudojamą branduoliniams užtaisams, trečiadienį pranešė vienas JAV strateginių tyrimų institutas. Neaišku, kiek branduoliniams ginklams tinkamo plutonio Šiaurės Korėja gali išgauti savo Jongbjono komplekse, sakė Johnso Hopkinso universiteto JAV ir Korėjos instituto analitikai.
2016-06-01

Susipažinkime: plutonis, periodinės lentelės Hanibalas Lekteris

Chemikai uraną pusiau juokais, pusiau rimtai vadina Mendelejevo lentelės baubu. Tačiau jei uranas – baubas, tai plutonis – periodinės lentelės Hanibalas Lekteris. Ne veltui jis tituluojamas pavojingiausiu pasaulyje cheminiu elementu. Ką ten kalbėti, jog plutonio neperpjaus joks metalo pjūklas. Mūsų organizmų, kaip ir bet kurie kiti gyvų organizmų, atsparumas plutoniui lygus apskritam nuliui. Tad juokai su plutoniu – menki.
2012-07-11

Branduolinė alchemija: toris žada energiją iš atliekų

Kai kurie panaudoto branduolinio kuro elementai išlieka pavojingi tūkstančius metų. Dalelių greitintuvais varomi reaktoriai galėtų sunaikinti radioaktyvias atliekas – ir tuo pačiu gauti energiją. Ar tai reiškia, kad pagaliau išmušė torio valanda? Lokomotyvui ir ilgam baltų cilindrų traukiniui sustojus, maža vyro figūrėlė ant vieno cilindro pergalingai iškelia rankas. Jis sustabdė garsųjį CASTOR traukinį.
2012-06-10

„Kodak“ būstinėje 30 metų tūnojo branduolinis reaktorius

Niujorke įsikūrusioje „Kodak“ būstinėje ilgiau nei tris dešimtmečius buvo saugojamas kuo tikriausias branduolinis reaktorius, rašo „Democrat and Chronicle“. Visą tą laiką reaktoriuje buvo laikoma 3,5 svaro radioaktyvaus urano. Žinoma, branduolinis kuras nesimėtė kokiame nors sandėlyje. Šaldytuvo dydžio reaktorius buvo griežtai saugomas „Kodak“ požemių labirinte.
2012-05-16

A. Sekmokas: jokių milijonų Lietuva „Hitachi“ nepervedė

„Susitarimas dėl Visagino atominės elektrinės (VAE) sutarties sąlygų nėra teisiškai įpareigojantis. (...) Jokių lėšų nei pervesta, nei įsipareigota pervesti, – sakė energetikos viceministras Arvydas Sekmokas, atsakydamas į Seimo nario G. Songailos klausimą, ar susitarime, kurį 2011 m. gruodžio 23 d. pasirašė energetikos viceministras, Koncesijos konkurso komisijos pirmininkas Žygimantas Vaičiūnas ir strateginio investuotojo „Hitachi“ viceprezidentas Masaharu Hanyu, ar jo prieduose Lietuva įsipar...
Aktualijos 2012-01-19

Reporteriams pirmą kartą leista apsilankyti Fukušimos jėgainėje

Reporteriams buvo pirmą kartą po žemės drebėjimo ir cunamio leista apsilankyti pažeistos Fukušimos branduolinės jėgainės teritorijoje, skelbia BBC. Kovo mėnesį cunamis sugadino trijų reaktorių aušinimo sistemas ir išsilydė juose esantis branduolinis kuras. Anksčiau valdžia atmesdavo žurnalistų prašymus apsilankyti jėgainėje, motyvuodama, kad radiacijos lygis per aukštas ir kad apsilankymas gali sutrikdyti tvarkymo darbus.
2011-11-12

Japonai prisipažino, kad branduolinis kuras išsilydė visuose Fukušima-1 reaktoriuose

Branduolinis kuras galėjo visiškas išsilydyti visuose trijuose atominės jėgainės Fukušima-1 reaktoriuose, kurie kovo mėnesį buvo pažeisti per žemės drebėjimą ir cunamį. Praėjusią savaitę elektrinės operatorės TEPCO specialistai pranešė apie branduolinių strypų išsilydymą pirmajame reaktoriuje. Nustatyti, kas įvyko energijos bloke, pavyko po to, kai buvo įmontuota ventiliacijos įranga, kuri dalinai išvalė orą nuo radioaktyvių dalelių.
2011-05-17

Japonija: visiškai išsilydė branduolinio kuro strypai Fukušimos AE pirmajame reaktoriuje

Kuro strypai avarinės Fukušimos AE pirmajame reaktoriuje buvo visiškai neapsemti vandens ir išsilydė. Dabar ši masė tikriausiai yra reaktoriaus dugne vandenyje ir aušta. Tai trečiadienį pranešė jėgainės operatorė – Japonijos kompanija „Tokyo Electric Power“ (TEPCO). Kompanija pirmą kartą pripažino, kad visiškai išsilydė branduolinis kuras viename iš trijų nukentėjusių Fukušimos AE reaktorių.
2011-05-12

Ekspertai: išsilydė 1-ojo Fukušimos reaktoriaus branduolinio kuro strypai

Japonijoje, pirmajame jėgainės „Fukushima-1“ reaktoriuje šoktelėjo temperatūra: vidinė reaktoriaus dalis įšilo iki 400 laipsnių, tuo tarpu darbinė reaktoriaus temperatūra neturėtų viršyti 302 laipsnių, pranešė ITAR-TASS. Tačiau šalies valdžios atstovai pabrėžia, kad pavojaus nėra, apsauginė reaktoriaus kamera nepažeista ir nėra jokių ženklų, kad šiame energijos bloke gali kas nors nutikti. Tuo tarpu ekspertai mano, kad pirmajame reaktoriuje susiklosčiusi padėtis išlieka pavojinga.
2011-03-24

Branduoliniai Irano scenarijai

Irano atominė elektrinė jau tapo faktu: spalio 26 dieną reaktoriai pradėti pildyti branduoliniu kuru, o elektros energija turi būti pradėta gaminti 2011 metų pradžioje, tačiau vis netyla kalbos dėl tikrosios šios elektrinės paskirties ir galimos grėsmės tarptautiniam saugumui.
2010-12-03

Aktyvistai protestuoja prieš branduolinių atliekų gabenimą

Aplinkosaugos aktyvistai protestuoja prieš panaudoto branduolinio kuro gabenimą iš Prancūzijos į Vokietiją, rašo lenta.ru Protestuotojai prisirakino prie bėgių ir paskelbė nesitrauksiantys. Manoma, jog pareigūnai nupjaus grandines ir suims protestuotojus. Tokia protesto forma prieš branduolinių atliekų gabenimą traukiniais yra įprasta Vakarų Europoje.
2010-11-05

Lietuviai pasigenda informacijos apie kaimynų elektrines

Lietuvos specialistai nėra tikri, ar saugios bus Rusijoje ir Baltarusijoje planuojamos statyti atominės elektrinės. Šias jėgaines Astravo apylinkėse ir Kaliningrado srityje numatoma pastatyti per 10 metų. Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos specialistas Vidas Paulikas teigia, kad prieš statant jėgaines Lietuva turėtų gauti išsamią informaciją apie jų galimą poveikį aplinkai.
2010-03-08
Į viršų