antrasis pasaulinis karas
Antrasis pasaulinis karas
Tai buvo didžiausias ir kraupiausias konfliktas žmonijos istorijoje, vykęs nuo 1939 m. rugsėjo 1 d., kai Vokietija užpuolė Lenkiją, iki 1945 m. rugsėjo 2 d., kai Japonija pasirašė kapituliaciją. Karybos veiksmai apėmė didžiąją dalį pasaulio ir suskirstė jį į dvi priešingas stovyklas: Sąjungininkus (pagrindinės šalys - JAV, Didžioji Britanija, Tarybų Sąjunga) ir Ašies valstybes (Vokietija, Italija, Japonija).
Karas pasižymėjo masinėmis žmonių žūtimis, tarp jų ir Holokaustu, miestų griūtimis ir naujų ginklų, įskaitant branduolinį, naudojimu. Antrasis pasaulinis karas turėjo didžiulį poveikį pasaulio politinei struktūrai, suformuodamas po karo pasaulio tvarką ir sukurdamas sąlygas Šaltajam karui.
Karinė drama „Įniršis“, arba kaip Bradas Pittas naciams užpakalius spardė
„Aš ne herojus. Tikri herojai niekada negrįžta namo“. Tokius žodžius kadaise pasakė amerikiečių beisbolo legenda Bobas Felleris, grįžęs į aikštelę po tarnybos Antrajame pasauliniame kare. Šią citatą prisiminiau pažiūrėjęs 2014 metais pasirodžiusį Davido Ayerio filmą „Įniršis“, kuris ne tik parodo karo herojų veidus per kiek kitokią prizmę, bet ir duoda progą dar kartą pamatyti, kaip Bradas Pittas spardo naciams užpakalius.
Vakarų Ukrainoje rasta masinė Antrojo pasaulinio karo metais nužudytų lenkų kapavietė
Vakarų Ukrainoje rasti Antrojo pasaulinio karo metais nužudytų lenkų palaikai, penktadienį pranešė Lenkijos valdžios atstovai.
Ultranacionalistinė Ukrainos nacionalistų organizacija (OUN) prieškario Rytų Lenkijos Voluinės ir Rytų Galicijos regionuose – šiandien tai Vakarų Ukrainos dalis – 1943–1944 metais kaltinama išžudžiusi apie 100 tūkst. lenkų.
Mokslininkai rado laivo nuolaužas: siekia Antrojo pasaulinio karo laikus
Netikėtas radinys – prie Norvegijos krantų rastos per Antrąjį pasaulinį karą nuskendusio britų povandeninio laivo nuolaužos. Laivas aptiktas po 83 metų.
Tyrėjai teigė, kad nuolaužos pirmą kartą buvo pastebėtos 2023 m. pavasarį, o spalį nustatyta, kad tai gali būti laivas britų laivas „HMS Thistle“.
„Mums pavyko identifikuoti nuolaužą kaip „Thistle“, tačiau tiksliai identifikuos Karališkasis laivynas“, – teigia Mareano kruizų vadovas Kyrre'as Heldalas Kartveitas.
Kanados premjeras parlamente atsiprašė už nacių gretose kovojusio veterano pagerbimo
Kanados premjeras Justinas Trudeau trečiadienį parlamente atsiprašė po to, kai parlamento pirmininkas viešai, bet per klaidą pagerbė ukrainietį veteraną, kuris Antrojo pasaulinio karo metais kovojo nacių pusėje.
Praėjusią savaitę per Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio vizitą įvykęs incidentas sukrėtė Kanadą, privertė atsistatydinti parlamento pirmininką ir sukėlė diplomatinę sumaištį.
Pasvalio rajone ekshumuoti Antrojo pasaulinio karo sovietų karių palaikai
Pasvalio rajone, Pumpėnų miestelio centre, nebeliko Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietos, pranešė Kultūros paveldo departamentas (KPD).
Miestelio centrinėje aikštėje ekshumuoti 31 žmogaus palaikai.
Anot KPD, daugiausia tai nežinomi Sovietų Sąjungos kariai, kurių tapatybių nustatyti nėra galimybių, taip pat du vietos sovietų aktyvistai.
Lenkija ieško sąjungininkių kovoje dėl Antrojo pasaulinio karo reparacijų
Aukšto rango Lenkijos pareigūnai antradienį pareiškė planuojantys išplėsti kampaniją, kuria siekiama iš Vokietijos prisiteisti didžiules reparacijas dėl Antrojo pasaulinio karo metu nacių okupantų vykdytų žiaurumų.
Varšuva kreipiasi į Graikiją bei kitas nuo to paties nukentėjusias Europos šalis kaip potencialias sąjungininkes.
Praėjusiais metais Lenkija oficialiai pareikalavo maždaug 1,3 trilijono eurų kompensacijos – sumos, prilygstančios jos metiniam bendrajam vidaus produktui.
Šimonytė: Antrojo pasaulinio karo aukos įpareigoja stabdyti „žiaurią Rusijos agresiją“
Premjerė Ingrida Šimonytė, pagerbdama Antrojo pasaulinio karo aukas, pabrėžia, kad jos įpareigoja stabdyti „žiaurią Rusijos agresiją“ ir siekti taikos Europoje bei Ukrainos laisvės.
„Antrasis pasaulinis karas nusinešė milijonus žmonių gyvybių, iki šiol sunku suvokti kraupaus Holokausto mastą ir pasekmes. Siaubingų aukų pareikalavo ir šio karo tąsa – daugybė Laisvės kovų dalyvių žuvo, tūkstančiai niekuo dėtų gyventojų Lietuvoje ir kitose sovietų okupuotose šalyse buvo ištremti.
Rastas Antrojo pasaulinio karo laivas, kuriame žuvo beveik 1 000 australų
Gelmių tyrinėtojai šeštadienį pranešė, kad aptiko Antrojo pasaulinio karo japonų transporto laivo „Montevideo Maru“, kuris buvo paleistas netoli Filipinų ir kuriame žuvo beveik 1 000 australų, nuolaužas.
Teis netgi mirusius: Baltarusija ruošia naują bausmę, taip pat – ir mirties bausmę „išdavikams“
Baltarusijos generalinė prokuratūra sudarė darbo grupę, kuri rengs įstatymo projektą dėl mirusių asmenų, dalyvavusių karo nusikaltimuose, baudžiamųjų bylų nagrinėjimo tvarkos. Apie tai pranešė prokuratūros spaudos tarnyba.
„Generolas šaltis“ Ukrainos fronte: kaip vyksta žiemos karas ir kas laimės?
Į Ukrainą atėjo žiema, kuria Kremlius taip ilgai gąsdino ukrainiečius. Rusijos propaganda „generolą šaltį“ pristato kaip ištikimą Rusijos kariuomenės sąjungininką, padėjusią jai per karus prieš Napoleoną ir Hitlerį.
REKLAMA
REKLAMA
Lietuvoje – per karą žuvusių vokiečių karių ekshumacija: neišvengta ir kuriozų
Išskirtinė archeologinė ekspedicija – vokiečių karių, žuvusių per Antrąjį pasaulinį karą, ekshumacija. Archeologai įvairiose Lietuvos vietose atkasinėja karių kapus ir palaikai pervežami į karių kapines. Vokietijos vyriausybės duomenimis, Lietuvos žemėje, įvairiose vietose, dar yra palaidota 5000 vokiečių.
Siekiama, kad kapavietės nebūtų išmėtytos. Kariai neretai buvo palaidoti tiesiog gyventojų kiemuose.
Putinas: ateinantis dešimtmetis bus pavojingiausias nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad ateinantis dešimtmetis bus „pavojingiausias“ nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos.
„Laukia bene pavojingiausias, nenuspėjamiausias ir kartu svarbiausias dešimtmetis nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos“, – sakė V. Putinas per vadinamojo Valdajaus diskusijų klubo renginį ir pridūrė, kad padėtis yra „tam tikra prasme revoliucinė“.
Jis taip pat tvirtino, kad Rusija stengiasi „apginti savo teisę egzistuoti“ nuo Vakarų pastangų „sun...
Lenkija iš Vokietijos pareikalavo 1,3 trilijono eurų
Lenkijos užsienio reikalų ministras pirmadienį pasirašė oficialią notą Vokietijai su prašymu sumokėti apie 1,3 trilijono eurų kompensaciją už Antrojo pasaulinio karo metais nacių Vokietijos okupantų padarytą žalą.
Zbigniewas Rau sakė, kad nota bus perduota Vokietijos užsienio reikalų ministerijai. Nota pasirašyta Z. Rau susitikimo Varšuvoje su Vokietijos užsienio reikalų ministre Annalena Baerbock (Analena Bėrbok), kuri dalyvaus saugumo konferencijoje, išvakarėse.
Filmas „Įniršis“, arba kaip Bradas Pittas naciams užpakalius spardė
„Aš ne herojus. Tikri herojai niekada negrįžta namo“. Tokius žodžius kadaise pasakė amerikiečių beisbolo legenda Bobas Felleris, grįžęs į aikštelę po tarnybos Antrajame pasauliniame kare. Šią citatą prisiminiau pažiūrėjęs 2014 metais pasirodžiusį Davido Ayerio filmą „Įniršis“, kuris ne tik parodo karo herojų veidus per kiek kitokią prizmę, bet ir duoda progą dar kartą pamatyti, kaip Bradas Pittas spardo naciams užpakalius.
Saliamono Salose per Antrojo pasaulinio karo paminėjimą užpuolikas sužeidė japonų jūreivį
Per svarbaus Antrojo pasaulinio karo mūšio 80-ųjų metinių minėjimą Saliamono Salose vienas „psichiškai paveiktas“ vyras sužeidė japonų jūreivį, bet tuomet dalyviai, tarp kurių buvo kariškių, jį sulaikė.
Pirmadienio incidento vaizdo įraše matyti šeši kariai, įskaitant amerikiečius, bandantys sutramdyti ant žemės pagriautą barzdotą vyrą geltonais trikotažiniais marškinėliais. Užpuolikui pavyko ištrūkti, bet paskui jis buvo sutramdytas ir išvestas vietos pareigūnų.
Iš Kašučių ežero naras ištraukė Antrojo pasaulinio karo artilerijos sviedinius ir šovinius
Iš Kašučių ežero Kretingos rajone naras ištraukė Antrojo pasaulinio karo rusiškų artilerijos sviedinių, šovinių, sprogdiklių.
Anksčiau ugniagesiu, o dabar Klaipėdos valstybinėje jūrų direkcijoje naru dirbantis Jurgis Rumiancevas praeitą savatgalį nusprendė pasižvalgyti ežere, jis buvo girdėjęs apie karo pabaigoje paskandintus šaudmenis.
„Buvo laisvas savaitgalis, galvoju, važiuosiu, gal ežere rasiu kokį senovinį šautuvą ar šalmą.
Vokietijos teismas skyrė įkalinimo bausmę 101-erių buvusiam nacių stovyklos sargybiniui
Vokietijos teismas antradienį skyrė penkerių metų laisvės atėmimo bausmę 101-erių buvusiam nacių koncentracijos stovyklos sargybiniui – iki šiol seniausiam asmeniui, teistam už nacių nusikaltimus Antrojo pasaulinio karo metais.
Josefas Schuetzas kaltinamas padėjęs nužudyti 3 518 kalinių Zachsenhauzeno stovykloje šiauriau Berlyno esančiame Oranienburge 1942–1945 metais, paskelbė teismo pirmininkas Udo Lechtermannas.
Karo istorikas apie Rusiją: Putinas žmones jau eilę metų ruošė naujam „šventam karui”
Putino propaganda gegužės 9-ąją išnaudoja savo imperializmui skleisti ir pateisinti kitų šalių būsimas okupacijas. Esą jie gina savo istorines žemes, tačiau patys istoriją klastoja nė nedvejodami. Kokie tikrieji gegužės 9-osios mitai ir kiek rusai už pergalę prieš Hitlerį skolingi amerikiečiams, papasakojo laidoje „Karštai su tv3.lt“ kalbinti ekspertai.
Vilnius nusidažė mėlyna ir geltona spalvomis: surengtos eitynės karo aukoms atminti
Gegužės 8 d. Vakarų pasaulis mini 77-ąsias Antrojo pasaulinio karo pabaigos metines. Pagerbti žuvusiųjų atminimą ir išreikšti palaikymą su Rusija kovojantiems ukrainiečiams Vilniaus Rotušės aikštėje sekmadienį surengtos eitynės.
Sekmadienio popietę Vilniaus Pilies gatvė nusidažė geltona ir mėlyna spalvomis – keli šimtai susirinkusųjų su savimi nešėsi valstybines Ukrainos vėliavas, skandavo „Slava Ukraini“, dainavo ukrainietiškas dainas.
Kuršių mariose rasti 425 Antrojo pasaulio karo artilerijos sviediniai
Klaipėdoje, Kuršių mariose, atliekant kasimo ir dugno gilinimo darbus, rasti 425 Antrojo pasaulinio karo laikų įvairaus kalibro artilerijos sviediniai.
Kaip pranešė Policijos departamentas, sprogmenys buvo rasti trečiadienį dieną.
Radinius Lietuvos kariuomenės išminuotojai sunaikino poligone.
Nesutarimai tęsiasi: Lenkija atšaukia ambasadorių Izraelyje
Lenkija pirmadienį atšaukė savo ambasadorių Izraelyje praėjus dviem dienoms po analogiško žydų valstybės žingsnio, žengto dėl Antrojo pasaulinio karo laikų turtines pretenzijas ribojančio naujojo lenkų įstatymo, kurį izraeliečiai pasmerkė kaip „antisemitinį“.
Lenkų prezidentas Andrzejus Duda šeštadienį pasirašė teisės aktą, gerokai apribojantį po karo konfiskuoto nekilnojamojo turto restituciją.
„Jeigu diena“: kaip Kanadoje vienai dienai naciai okupavo miestą
Antrojo pasaulinio karo metu kanadiečiai tikrai palaikė sąjungininkus, tačiau daugeliui tai buvo kažkas, kas vyko kitur, o ne pas juos. Tai nebuvo kažkas, kas juos lietė tiesiogiai. Juk Šiaurės Amerikoje ilgai nebuvo jokio karo. „If Day“ (diena „jeigu“) buvo sukurta norint pakeisti šį požiūrį ir supažindinti Šiaurės amerikiečius (dauguma Šiaurės Amerikos laikraščių pranešė apie įvykį), o ypač Manitobos gyventojus, su nacių okupacija.
Vilniuje pagerbtos Antrojo pasaulinio karo aukos
Šeštadienį minint Antrojo pasaulinio karo pabaigos Europoje 76-ąsias metines, pagerbtos karo aukos.
Pagerbimo ir gėlių padėjimo ceremonijos vyko aikštėje prie Krašto apsaugos ministerijos, Panerių memoriale, Antakalnio ir Vilniaus Vingio karių kapinėse, pranešė Krašto apsaugos ministerija.
„Antrojo pasaulinio karo pabaiga Lietuvai, kaip ir kitoms Baltijos bei Centrinės Europos valstybėms, neatnešė taikos, tik dar daugiau teroro ir aukų.
Baltarusija vykdo tyrimą dėl „baltarusių genocido“: prašys ir Lietuvos pagalbos
Baltarusija pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl „baltarusių genocido“ Antrojo pasaulinio karo metais ir prašys Lietuvos, Lenkijos bei kitų valstybių pagalbos šiame procese, penktadienį pranešė generalinis prokuroras Andrejus Švedas.
„Siekiant socialinio ir istorinio teisingumo, pašalinti istorijos baltąsias dėmes, sustiprinti konstitucinę santvarką ir nacionalinį saugumą iškėliau baudžiamąją bylą dėl Baltarusijos gyventojų genocido“, – žurnalistams sakė A. Švedas.
Gilėja Rusijos ir Europos priešprieša dėl Antrojo pasaulinio karo
Kremliui tęsiant žodžių karą su Europa dėl Antrojo pasaulinio karo palikimo, abi pusės kaltina viena kitą cinišku istorijos perrašinėjimu dėl politinės naudos.
Prieš 75-erius metu iškovota Sovietų pergalė prieš nacistinę Vokietiją yra asmeniškai svarbi prezidentui Vladimirui Putinui, pasitelkdavusiam SSRS 1945 metų karinį triumfą, kad pakurstytų nacionalinį pasididžiavimą mūsų dienų Rusijoje.
Putinas įsijautė į istoriko vaidmenį: kaltino visus, išskyrus SSRS
JAV leidinyje „The National Interest“ buvo publikuotas Rusijos prezidento Vladimiro Putino straipsnis apie Antrąjį pasaulinį karą pavadinimu „Realios 75-ųjų Antrojo pasaulinio karo metinių pamokos“, kuriame dar sykį bandoma akcentuoti 1938-ųjų Miuncheno susitarimo svarba ir kratomasi SSRS atsakomybės dėl pasaulinio karo pradžios.
Ekspertai pažymi, kad Rusijos prezidentas „mėgėjiškai“ interpretuoja istorinius įvykius, taip bandydamas perrašyti istoriją.
Nausėda pagerbė Antrojo pasaulinio karo aukas
Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pagerbė Antrojo pasaulinio karo aukas – jo vardu gėlių vainikai padėti sostinės Antakalnio kapinėse ir Panerių memoriale.
Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai gėles padėjo prie Antrojo pasaulinio karo aukų memorialo, Lietuvos kariuomenės karių kapų memorialo žuvusiems už Tėvynę, Lietuvos laisvės gynėjų memorialo ir prie Lietuvos valstybės vadovo, partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago kapo Antakalnio kapinėse.
Koronaviruso paveikta Europa mini pergalės prieš nacizmą 75-ąsias metines
Europa penktadienį mini pergalės prieš nacizmą Antrajame pasauliniame kare 75-ąsias metines tvyrant slogiai nuotaikai dėl koronaviruso krizės, privertusios atšaukti dideles ceremonijas, nors Berlynas pirmąkart paskelbė šventinę dieną per ilgoką karantino laiką.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel kartu su prezidentu Franku-Walteriu Steinmeieriu padės vainikus „Neue Wache“ (Naujosios sargybos) statinyje – pagrindiniame Vokietijos memoriale, skirtame atminti karo ir nacių diktatūros aukoms.
Rusijoje pradėtas tyrimas dėl nacių vykdytų žudynių per Antrąjį pasaulinį karą
Rusija ketvirtadienį pradėjo tyrimą dėl trejų žudynių, įvykdytų per Antrąjį pasaulinį karą dalį šalies teritorijos okupavusių nacių pajėgų.
Tyrimas buvo pradėtas radus istoriniuose archyvuose medžiagos apie žudynes keliose vietovėse Rusijos pietinėje Rostovo srityje, įskaitant Gyvačių raguvą netoli Rostovo prie Dono, kur buvo sušaudyta „ne mažiau kaip 27 tūkst.
Antanas Valionis. Kodėl Putinui reikia falsifikuoti II Pasaulinio karo priežastis
Iki šiol žinojome, jog dėl Antrojo pasaulinio karo daugiausiai kalti Vakarai, kurie neatsiuntė į Maskvą rimtos derybų delegacijos prieš II Pasaulinį karą ir dėl to nebuvo kitos išeities rusams, kaip tik pasirašyti sutartį su Vokietija.
Rusijai nepritaria ir Estija: pasmerkė poziciją dėl Antrojo pasaulinio karo
Estijos parlamentas trečiadienį vykusiame posėdyje priėmė pareiškimą „Dėl istorinės atminties ir istorijos klastojimo“, kuriame smerkiama Rusijos pozicija dėl Antrojo pasaulinio karo.
Už šį dokumentą balsavo 72 iš 101 parlamento nario, vienas pasisakė prieš.
Kijeve surengta eisena nacius rėmusiam nacionalistui pagerbti
Ukrainos kraštutinių dešiniųjų šalininkai sostinėje surengė eiseną vieno nacionalistų lyderio, kuris dalį Antrojo pasaulinio karo rėmė nacius, gimtadieniui paminėti.
Trečiadienį apie 18 val. vietos (ir Lietuvos) laiku Kijeve prasidėjusiose eitynėse su deglais dalyvavo maždaug 1,5 tūkst. kraštutinių dešiniųjų šalininkų, pranešė interneto leidinys „Hromadske“. Eisena buvo skirta 111-osioms Stepano Banderos, kurį nacionalistai vadina didvyriu, gimimo metinėms paminėti.
Šimtametei Angelei gyvenimas negailėjo išbandymų: tarnystė, Antrasis pasaulinis karas ir eilės paryčiais
Lapkričio 27 dieną Alytaus senelių globos skyriuje buvo neeilinis sujudimas – viena iš jų gyventojų Angelė Naujokienė pasitiko ypatingą sukaktį – 100-ąjį gimtadienį. Čia kasdien savo mamą lanko ir sūnus Alvydas.
Pati Angelė jau palietė amžius – pablogėjusi jos klausa, krūtinėje širdį palaiko stimuliatorius, sunku pačiai bendrauti, tad jos istoriją perpasakoja sūnus Alvydas.
Sunki gyvenimo pradžia
Moteris gimė praėjus metams po Pirmojo pasaulinio karo pradžios.
Erdoganas kritikuoja JTO: po karo sukurta sistema nebeveikia
Po Antrojo pasaulinio karo sukurta tarptautinė sistema nebefunkcionuoja ir turi būti reformuota, pareiškė Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.
„Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui sukurta sistema jau nebeveikia. Būtina reformuoti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos struktūrą.
Lenkija ne juokais įsiuto ant „Netflix“: juodina mūsų istoriją
Lenkijos aukščiausias pareigas užimantys politikai pažėrė kritikos „Netflix“ dėl nacių konclagerių žemėlapio okupuotoje Lenkijos teritorijoje, kurie buvo parodyti naujame dokumentiniame seriale „Šėtonas kaimynystėje“. Netrukus į kovą už lenkų istorinį atminimą įsitraukė ne tik politikai, bet ir Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis, o „Netflix“ buvo pagrasinta teismais.
Šešupės krante pasieniečiai aptiko itin pavojingus radinius
Šakių rajone pasieniečiai aptiko aštuonis Antrojo pasaulinio karo laikų artilerijos sviedinius. Pavojingi radiniai gulėjo Šešupės, kuria eina siena su Rusija, pakrantėje, rašoma pranešime spaudai.
Pirmadienį sieną su Rusija saugantys VSAT Pagėgių pasienio rinktinės Kudirkos Naumiesčio užkardos pareigūnai patruliavo palei Šešupę ties Šakių rajono Bajoraičių kaimu. Upės, kuri dar nuo vasaros yra smarkiai nusekusi, viduriu čia eina Lietuvos ir Rusijos siena.
Tarptautinės gėdos sąrašas: garsiausi nacių vadai pabėgę už Atlanto
Sąjungininkams sutriuškinus Vokietiją Antrajame pasauliniame kare, su Adolfo Hitlerio Trečiuoju Reichu siejamiems naciams Europoje apkarto dienos. Tūkstančiai aukšto rango nacių pareigūnų, partijos narių ir bendrininkų – įskaitant ir daug žymių karo nusikaltėlių – spruko per Atlantą, prieglobsčio ieškodami Pietų Amerikoje – Argentinoje, Čilėje ir Brazilijoje. Pateikiame jums sąrašą žymiausių nacių karo nusikaltėlių, kurie po karo paspruko į Pietų Ameriką.
Zoknių aviacijos bazėje rasta šimtai palaikų
Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės teritorijoje Šiauliuose gali būti netvarkingai užkasta apie 700 Antrojo pasaulinio karo palaikų. Tokias išvadas neseniai pateikė licenzijuoti archeologai. Specialistų tyrimo ir išvadų prireikė, kai pernai vasarą bazės teritorijoje ruošiantis tiesti lietaus nuotekų trasą naujai įrengiamoje krovinių paskirstymo aikštelėje, buvo aptikta nežinomų žmonių palaikų. Archeologų tyrimus užsakė Aviacijos bazė.
Porošenka: Rusija privatizavo pergalę Antrajame pasauliniame kare
Ukrainos prezidentas Petro Porošenka apkaltino Rusiją siekiu pasisavinti bendrą visų antihitlerinės koalicijos valstybių pergalę Antrajame pasauliniame kare. Jis taip pat sakė, kad Ukrainos rytiniai regionai yra „taikios, suvienytos Europos forpostas“. „Kitaip nei Maskva mes nesiruošiame privatizuoti pergalės, drauge iškovotos visų antihitlerinės koalicijos šalių tautų.
Prezidentė įteikė apdovanojimus žydus gelbėjusiems lietuviams
Prezidentė Dalia Grybauskaitė penktadienį Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanojo 39 Lietuvos piliečius, kurie, rizikuodami gyvybėmis, per Antrąjį pasaulinį karą gelbėjo žydus nuo mirtino pavojaus. Dauguma apdovanojimų sulaukė po mirties, juos atsiėmė artimieji. Pasak šalies vadovės, kas kartą, kai pagerbiame Holokausto aukų atminimą, prisimename ir jų gelbėtojus – didžiąją žmogiškumo, pasiaukojimo ir drąsos pamoką, teigiama Prezidentūros pranešime.
Patikrinus turistės bagažą oro uoste kilo aliarmas: „suvenyras“ sukėlė mirtiną pavojų
Viena amerikiečių turistė savo lagamine į Vienos oro uostą atsivežė nesprogusį Antrojo pasaulinio karo laikų sviedinį, antradienį pranešė Austrijos policijos pareigūnai. 24 metų moteris šią bombą rado sekmadienį, vaikščiodama Dachšteino kalnuose, nurodė Žemutinės Austrijos žemės policija. Sprogmenį ji pasiėmė kaip suvenyrą ir įsidėjo prie kitų savo daiktų, o pirmadienį atvykusi į oro uostą jį deklaravo muitininkams, kurie iškvietė policiją.
Sprendimas apsilankyti bare vyrams tapo lemtingu: pamačius vaizdo įrašą pasišiaušia plaukai
Kyle'as Thompsonas liko sukrėstas, kai po vizito į antrojo pasaulinio karo karališkųjų oro pajėgų bazę, kuri randasi netoli Tadkasterio, Šiaurės Jorkšyre, nusprendė pasižiūrėti savo nufilmuotą vaizdo medžiagą. Toje vaizdo medžiagoje buvo matomas vaiduoklis bazės bare. Kyle teigimu, vaiduoklis buvo labai panašus į karinės bazės pareigūną. Tariamą pareigūną jis abibūdino kaip labai aukštą ir barzdotą. „Karinėje oro bazėje buvo apie 14 pastatų ir mes norėjome kiekviename iš jų apsilankyti.
Kūnu nubėgs šiurpas: paviešintas vienintelis likęs slapta įrašytas Hitlerio pokalbio įrašas
Adolfas Hitleris buvo vienas žiauriausių žmonių pasaulio istorijoje. Vargu, yra žmogus, niekada negirdėjęs šio mirtį nešusio vardo. Būtent jis buvo atsakingas už 6 milijonų žydų žudynes 1941-1945 metais. Nepaisant visų Hitlerio padarytų blogybių, jis buvo puikus oratorius. Jo viešos kalbos taip paveikdavo žmones, kad šie ne tik apsiverkdavo ar patirdavo susijaudinimą, bet ir sutikdavo besąlygiškai jam paklusti. Psichologai sako, jog dėl to kaltas išskirtinis Adolfo balso tembras.
Prie Aušvico aptiktas istorinis radinys: iššukavome visą ežero dugną
Lenkų karpių augintojas, nusausinęs savo ežerą, esantį netoli nacių laikų Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos, jame aptiko sovietinio bombonešio dalių, penktadienį pranešė vietos istorijos mėgėjai. „Šis atradimas įvyko prieš pat Kalėdas.
Rusijos kreipiasi į ES šalis: reikia pasmerkti Latvijos įstatymą
Rusijos parlamento aukštieji rūmai, Federacijos Taryba, Latvijoje priimtą įstatymą „Dėl Antrojo pasaulinio karo dalyvio statuso“ pavadino šventvagišku aktu ir paragino Europos Sąjungos šalių parlamentus ryžtingai jį pasmerkti.
Lenkija įtūžo dėl Rusijos ambasadoriaus žodžių, esą lenkai irgi kalti kad kilo Antrasis pasaulinis karas
Rusijos ambasadorius sukėlė didelį pasipiktinimą Lenkijoje, kai pareiškė, kad Varšuva iš dalies kalta dėl Antrojo pasaulinio karo, šitaip dar paryškindamas vėl padidėjusią įtampą tarp abiejų šalių.
Kinija švenčia pergalės prieš Japoniją 70-ąsias metines
Kinijos sostinėje ketvirtadienį prasidėjo didžiulė karinė ceremonija, minint pergalės prieš Japoniją Antrajame pasauliniame kare 70-ąsias metines, bet didžiųjų Vakarų šalių lyderiai į šias iškilmes neatvyko. Kinijos prezidentas Xi Jinpingas prižiūrėjo tas ceremonijas, važiuodamas juodu automobiliu pro tūkstančius karių ir šimtų tankų bei raketų prieš prasidedant paradui Tiananmenio aikštėje.
Kitoks karo pabaigos minėjimas: be tankų, diktatoriaus ir „iskanderių“
Keli šimtai porų amerikiečių išėjo į Times Square Niujorke, norėdami pakartoti bučinį, užfiksuotą žymiojoje nuotraukoje pergalės prieš Japoniją dieną 1945-ųjų rugpjūčio 14-ąją. Vietos žiniasklaida pažymi, kad akcijos dalyviai stengėsi atkartoti abu nuotraukos personažus, todėl panašiai apsirengė, o pozuojant – atliko panašius judesius, kai vyras stipriai apkabina moterį, kuri atgal atmeta dešinę koją.
Šiauliuose bus iškeliami rasti Antrojo pasaulinio karo laikų nužudytųjų palaikai
Pirmadienį Šiauliuose posėdžiavusi savivaldybės tarybos komisija nusprendė iškelti palaikus, tiesiant kelią rastus masinėje Antrojo pasaulinio karo laikų kapavietėje. „Buvo nuspręsta palaikus iškelti, atlikti antropologinius tyrimus ir paskui juos perlaidoti ir pažymėti šią vietą“, – BNS sakė tyrimą atliekanti archeologė Audronė Šapaitė. Pasak jos, atidengtoje kapavietės dalyje yra maždaug 40 žmonių palaikai.
Ar iš tiesų rusai sako tiesą apie Antrojo pasaulinio karo pabaigą?
Artūras Anužis Maskva kaip niekada iškilmingai atšventė Gegužės 9-ąją. Šį kartą švente turi dar didesnę simbolinę prasmę – Vladimirui Putinui kaip niekada reikia pademonstruoti savo galią visam pasauliui. Tiesa, gegužės 9-oji visada buvo vienas svarbiausių propagandos įrankių susitelkti ir parodyti kitoms šalims, kad Rusija – pagrindinė karo nugalėtoja, sutramdžiusi fašistinį žvėrį.