4 dienų darbo savaitė
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „4 dienų darbo savaitė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „4 dienų darbo savaitė“.
Kairys sukritikavo demokratų rinkiminę programą: „Matau bandymą parduoti neva labai gerą idėją“
Artėjant rinkimams aktualijų laidoje „Dienos pjūvis“ su politinių partijų atstovais diskutuojame apie svarbiausius valstybės klausimus ir opiausias problemas. Šįkart studijoje svečiavosi Liberalų sąjudžio atstovas Simonas Kairys ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Lukas Savickas.
Svajojate apie 4 darbo dienų savaitę Lietuvoje? Tyrimas parodė, ką apie tai mano darbdaviai
Tęsiantis diskusijoms dėl trumpesnės darbo savaitės pritaikymo įmonėse ar organizacijose, tokioms permainoms šiuo metu pritartų tik 8 proc. Lietuvos darbdavių, rodo Užimtumo tarnybos atlikta apklausa.
Apklausos duomenimis, daugiau kaip pusė (54 proc.) darbdavių teigė nepritariantys trumpesnės darbo savaitės idėjai. Daugiausiai tokių – transporto ir saugojimo, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų, statybos ir žemės ūkio sektoriuose.
4 darbo dienos per savaitę pasiteisino: daugelis prie senos tvarkos nebegrįš
Dauguma Jungtinės Karalystės (JK) įmonių, dalyvavusių didžiausiame pasaulyje keturių dienų darbo savaitės bandyme, šią tvarką patvirtino visam laikui, rodo tyrimai, rašo „The Guardian“.
Iš 61 organizacijos, 2022 m. dalyvavusios šešių mėnesių bandomajame projekte JK, 54 (89 proc.) po metų vis dar taiko šią politiką, o 31 (51 proc.) ją pakeitė visam laikui.
Daugiau nei pusė (55 proc.) vadovų teigė, kad keturių darbo dienų savaitė turėjo teigiamą poveikį jų organizacijai.
82 proc.
Keturių darbo dienų savaitė – tiek pat pinigų, bet mažiau darbo: kaip sekėsi šioms Europos šalims
Praėjusiais metais Vokietija tapo naujausiu keturių dienų savaitės išbandymo poligonu. Paskelbta apie naują bandomąjį projektą, kuriuo profesinės sąjungos ragina imtis pokyčių. Pokalbius apie keturių dienų darbo savaitę pirmą kartą paskatino COVID-19 pandemija, o darbuotojai ir darbdaviai iš naujo apsvarstė darbo vietos lankstumo ir lengvatų svarbą.
Ekspertai skatina pereiti prie 4 dienų darbo savaitės, bet dirbti teks kitaip
Ekonomistas Žygimantas Mauricas sako, kad pasauliui pats metas susimąstyti apie perėjimą prie 4 darbo dienų savaitės. Iki penkių dienų darbas sutrumpėjo dar prieš 100 metų. O esą dabar Europos šalyse, taip pat ir Lietuvoje, žmonės dirba daug mažiau laiko nei reikalauja darbo grafikas.
Pasaulyje sparčiai įsiviešpatauja ir dirbtinis intelektas, kuris artimiausiu metu pakeis daugybę darbuotojų.
Kone prieš 100 metų beveik visame pasaulyje darbo savaitė sutrumpėjo nuo 6 iki 5 dienų.
4 dienų darbo savaitė Lietuvoje: leistų darbuotojams dirbti trumpiau, jeigu jie sutiktų su mažesne alga
Daug žmonių svajoja apie ilgesnį poilsio savaitgalį ir kad jis tęstųsi bent tris dienas. Daliai darbuotojų ši svajonė jau tapo realybė, jie dirba 4 dienas per savaitę. Tačiau pramonės įmonių atstovams toks darbo modelis nepriimtinas. Jie nepritaria, kad darbuotojai dirbtų mažiau už tą patį atlyginimą.
Portalo tv3.lt skaitytoja vilnietė Kristina pasakojo, kad dirba savarankiškai ir pati dėliojasi darbo laiką.
„Esu kirpėja.
Škotijoje įvedama 4 dienų darbo savaitė viešajame sektoriuje
Škotijos vyriausybė kai kuriems viešojo sektoriaus darbuotojams įves keturių dienų darbo savaitę – bandomasis projektas prasidės šiais metais, praneša vietos žiniasklaida.
Toks pažadas buvo įrašytas į rinkimus Škotijoje neseniai laimėjusių valdančiųjų programą.
Keturių dienų darbo savaitė turėtų būti išbandyta 12 mėnesių viešajame sektoriuje, o jei bus nuspręsta, kad ji pasiteisins, ketinama ją taikyti plačiau.
4 darbo dienų savaitė Lietuvoje: savaitgaliai būtų ilgesni, bet pensijos – mažesnės?
Daug kas kalba apie 4 darbo dienų savaitės privalumus, kurių dėka darbuotojai tampa laimingesni, labiau pailsėję, sumažėja stresas ir padidėja efektyvumas. Vis dėlto realiai įgyvendinti trumpesnę darbo savaitę yra sudėtingiau, nei gali atrodyti.
Dabar paprastai darbo savaitę sudaro iš 40 valandų, o trumpesnis darbo laikas taikoma tik išimtiniais atvejais. Bet dėl to mažėja ir atlygis. Be to, mažinant etatą trumpėja socialinio draudimo stažas, atitinkamai ir pensija.
4 dienų darbo savaitė jau taikoma Lietuvoje: atlyginimai tokie patys, tačiau darbo valandų – mažiau
Jei anksčiau 4 darbo dienų savaitė skambėjo lyg fantastiška idėja, šiandien šis modelis yra įgyvendinamas ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje.
Jau daugiau nei 2 metus tą patį atlyginimą už 32 darbo valandas per savaitę siūlanti bendrovė papasakojo, kokie ryškiausi pokyčiai tarp darbuotojų pastebimi įvedus šį modelį.
Įmonės atstovė neslėpė, kad rezultatai itin džiugina: išaugo efektyvumas, sumažėjo stresas.
4 darbo dienų savaitė palaiminta ir Lietuvoje: dalis tėvų dirbs kur kas trumpiau
Seimas ketvirtadienį pritarė siūlymui tėvams, dirbantiems viešajame sektoriuje, sutrumpinti darbo savaitę iki keturių dienų. Vis dėlto, kai kurių parlamentarų teigimu, šios pataisos, kurios leis tėvams lengviau derinti darbą ir įsipareigojimus šeimai, nesąžiningos privačiame sektoriuje dirbančių tėvų atžvilgiu, todėl mano, kad šį principą reiktų taikyti visoms šeimoms.
REKLAMA
REKLAMA
Keturių darbo dienų savaitė: ką veikti su papildoma laisva diena?
Įmonėms atsigaunant po koronaviruso sukeltų neaiškumų ir prastovų, daugelis ieško naujų būdų, kaip spręsti darbuotojų darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros problemas.
Viena iš galimybių – keturių darbo dienų savaitė. Jungtinės Karalystės, Derbišyro įmonė teigia, kad šis darbo modelis suteikė darbuotojams naują gyvenimo būdą, rašo BBC.
Didelis spaudimas ir atsakomybė
„Puiku turėti laiko šeimai“, – sako Laura Clarke.
Belgija pereina prie 4 dienų darbo savaitės: dirbs po 10 valandų per dieną
Belgija pereina prie keturių dienų darbo savaitės. Tai reiškia, kad šalies gyventojai keturias dienas dirbs ilgiau ir turės viena laisva diena daugiau, o darbo užmokestis nesikeis. Tiesa, toks darbo grafikas neprivalomas – keturias dienas per savaitę dirbs tik tie, kurie nori.
Šokoladu kvepiančios skanėstų parduotuvės darbuotojai Belgijoje jau netrukus galės dirbti nebe penkias, o keturias dienas per savaitę.